Projektas oficialiai yra baigtas, bet jo rezultatai ir toliau bus naudojami.

Šis tyrimas pateikia daug reikalingos informacijos rengiantis Europos kosmoso agentūros PLATO kosminei misijai. Tai stebėjimais paremtas projektas, kurio tikslas – atlikti šiaurinio dangaus pasirinktų plotų spektroskopinę ir fotometrinę ryškių žvaigždžių analizę. Žvaigždžių spektrai buvo gauti Vilniaus universiteto Ešele spektrografu (VUES) sumontuotu prie 1,65 m teleskopo Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto Molėtų astronomijos observatorijoje (MAO). Fotometriniai stebėjimai vykdyti MAO su 35/51 cm Maksutovo tipo teleskopu. Projekto vykdymo laikotarpiu spektriniams stebėjimams buvo paskirta apie 60% 1,65 m teleskopo laiko, o fotometriniams - 95% Maksutovo tipo teleskopo laiko.

Pirmasis projekto spektroskopinės apžvalgos etapas buvo skirtas PLATO STEP02 lauko ryškių žvaigždžių stebėjimams ir tyrimams. Šiame lauke stebėtos visos 213 pagrindinės sekos F, G ir K spektrinės klasės V<8 mag ryškio žvaigždės, iš kurių 140 žvaigždžių buvo lėtai besisukančios ir be dvinariškumo ženklų.

Antrajame etape atlikta PLATO NPF lauko žvaigždžių analizė. Buvo stebėtos visos pasirinktos 192 žvaigždės, iš kurių 109 lėtai besisukančios žvaigždės buvo prijungtos prie pirmojo etapo žvaigždžių imties.

Fotometrinėje apžvalgos dalyje pateikiami rezultatai iš 24470 CCD vaizdų išanalizavus 3598 žvaigždžių šviesos kreives potencialiuose EKA PLATO 2.0 kosminės misijos laukuose. Stebėjimai buvo vykdomi 13-oje šiaurinio dangaus laukų (iš viso 5.85 kvadratiniai laipsniai). Juose buvo išanalizuotos visos iki 15.8 mag Gaia G ryškio žvaigždės.

Projekto rezultatai pristatyti 8 straipsniuose didelio įtakos faktoriaus mokslo žurnaluose, 6 tarptautinių konferencijų darbuose, 6 žodiniuose pranešimuose (iš kurių du kviestiniai), 10 stendinių pranešimų bei įvairiuose mokslo populiarinimo straipsniuose ir renginiuose.

 

Spektroskopinės apžvalgos objetai (balti taškai) ir laukai (violetinės zonos).