PLATO
Planetų tranzitai ir žvaigždžių osciliacijos
Apie PLATO 2.0 misiją

Planetų tranzitai ir žvaigždžių osciliacijos arba PLATO 2.0 – tai Europos Kosmoso Agentūros (EKA) 2024 metais planuojama paleisti kosminė observatorija. Pagrindinis šio kosminio aparato tikslas – nustatyti už Saulės sistemos ribų esančių planetų pagrindinius parametrus: skersmenį, masę, tankį ir amžių. Šiais tyrimais siekiama atsakyti į vienus svarbiausių šiuolaikinės astrofizikos keliamų klausimų: kaip susiformuoja ir vystosi planetų sistemos, ir ar yra daugiau į Žemę panašių planetų, įskaitant ir potencialiai gyvybei palaikyti tinkančias?


Ši kosminė observatorija savyje talpins 34 mažos apertūros teleskopus (32 with 25 sec readout cadence and 2 with 2.5 sec candence), suteikiančius platų stebėjimo kampą (2232 deg2) ir plačias fotometrinio ryškio ribas (4-16 mag). Stebint planetų tranzitus per ryškių (4-11 mag) žvaigždžių diskus ir naudojantis asteroseismologija, bus galima nustatyti pagrindinius planetų parametrus. Misijos metu bus stebimos raudonosios ir geltonosios nykštukės bei submilžinės, prie kurių vanduo dar gali egzistuoti skystame pavidale. Per savo misiją PLATO 2.0 observatorija stebės iki 1000000 žvaigždžių ir atras bei charakterizuos šimtus mažų planetų gyvybės zonoje ir tūkstančius dujinių milžinių (and thousands of planets in the Neptune to gas giant regime) už gyvybės zonos ribų. Taip bus sudarytas pirmasis toks didelis planetų, turinčių kietą paviršių, katalogas su tiksliais jų parametrais.

Projekto tikslas ir uždaviniai

Pagrindinis darbo tikslas ruošiantis misijai yra PLATO 2.0 perspektyviausių stebėjimo objektų įvesties katalogo sudarymas. Dauguma didžiųjų teleskopų yra išsidėstę pietiniame Žemės pusrutulyje. Čia taip pat atliekama ir didžiausios spektroskopinės apžvalgos. 
Šiame kontekste Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto (VU TFAI) turima stebėjimų įranga tampa labai patraukliu įrankiu katalogo sudarymui. Pagrindinis šio katalogo šaltinis bus EKA Gaia misijos rezultatai, taip pat papildoma medžiaga bus renkama iš kitų katalogų ir antžeminių instrumentų.

Mūsų tikslas yra paruošti šiaurinio PLATO 2.0 lauko šiauriausių dangaus regionų ryškiausių objektų rinkinį, naudojant mūsų spektroskopinius ir
fotometrinius instrumentus, kuriems pranašumą suteikia šiaurinė geografinė padėtis. Siekdami šio tikslo, mes įvykdysime šiuos tris uždavinius:

  • ištirsime pasirinktas dangaus sritis su plataus lauko fotometrine įranga, ieškodami kintamų ryškiausių žvaigdžių (mV < 11);
  • pateiksime pagrindinę spektroskopinę pasirinktų dangaus regionų informaciją PLATO katalogams P2 ir P3 ir iš dalies P1 (mV < 8);
  • atliksime vienalaikius spektroskopius bei fotometrinius stebėjimus patiems vertingiausiems objektams, atliksime analizę ir pateiksime rezultatus.